A gyermekjóga minden korosztály számára másképp biztosítja az örömteli testmozgást és a komplex mozgásfejlesztést, így a tipegőktől a tinikig mindenki megtalálhatja a saját jógáját.
Gyerekekkel jógázni feledhetetlen élmény. Felemelő érzés látni a kis csillogó szemeiket, hallani önfeledt kacajukat, együtt lélegezni, nevetni és sírni velük. Végig kísérni őket, ahogy
I fejlődnek, egyre ügyesebbek, bátrabbak és magabiztosabbak lesznek,
és a kezdeti idegenkedés után már teljesen beleengedik magukat a relaxációba. Fokozatosan megnyílnak, őszintén beszélnek az érzéseikről, kapcsolódnak egymáshoz, hosszú évekre szóló barátságok köttetnek.
A telefonok maradnak az iskolatáskákban, átéljük a személyes jelenlét varázsát, összeköt minket a mozgás közös öröme.
I A versenyt felváltja az együttműködés,
a rohanást a lelassulás. Bár egy gyerekjóga óra tempója messze felülmúlja a felnőtt órák sebességét, hiszen a gyermeki arcon hamar megjelenik, ha unalmas az óra, a pörgés után mégis jön egy kis ellazulás, elcsendesedés és befelé figyelés.
A tini korosztály számára szervezett jógaórák átmenetet képeznek a legkisebbeknek szóló mesébe szőtt jóga, és a klasszikus felnőtt jóga között. A kamaszkor igényeihez igazított testmozgás lényeges eleme a testtartásjavítás és a gerinccel való munka, de fontos szerepe van relaxációnak, és a kapcsolódásnak, egy biztonságos és örömteli légkör kialakításának is.
Hálás vagyok, hogy a gyermekjógát Csíki Mariann-tól tanulhattam a Jóga Móka rendszer szerint. Álljon itt most egy rövid összefoglaló tőle a módszer lényegéről, és egy gyermekjóga óra felépítéséről:
„A gyermekjóga foglalkozások központjában a mozgás áll, ugyanakkor minden pillanatát átszövi a játékosság. Minden jógafoglalkozás felépítése egy megszokott rendben zajlik: elhelyezkedés, köszöntés, bemelegítés, nyújtó, hajlító gyakorlatok, sorozatok, helyes testtartást elősegítő gyakorlatok, állatutánzó nagymozgások, végtagszétválasztó, keresztező gyakorlatok, az idegrendszer érését elősegítő gyakorlatok, gurulások, forgások, ugrások, relaxáció, légzőgyakorlatok, koncentráció-, figyelem-összpontosító gyakorlatok, nagymozgásos játékok, érzelmi intelligenciát fejlesztő játékok, befejezés.
A mai gyermekek életmódja nagymértékben mozgásszegény (tv, számítógép, okostelefonok, mindenféle játékkal telerakott gyermekszobák). A szülők nagy része sokat dolgozik, ezért kevesebb figyelem és gondoskodás jut a gyermekre. Kevés a testvérek száma és a nagyszülők jelenléte. Ennek az életmódnak köszönhetően sok olyan gyermekkel találkozunk, akik magatartása, figyelme, mozgása, érzelmi megnyilvánulása, önbizalma és önértékelése gyenge.
Többek között ennek köszönhető, hogy beépítettük a gyermekjóga órákba a mozgásfejlesztést. Olyan gyakorlatokat végeztetünk a gyermekekkel, amelyek játékos módon, természetesen fejlesztik a fent említett területeket. Komplex mozgásfejlesztés valósul meg minden gyermekjóga órán”.