Jógavilág
Jóga a munkahelyen
Hogy kerül a jóga az irodába?

Egy vállalat sokféle módon gondoskodhat munkavállalói egészségéről, az egészségügyi szolgáltatókkal való megállapodástól kezdve a tréningeken át az irodába bevitt jógafoglalkozásig.  

Néhány évtizede a munkahely alapvetően arra szolgált, hogy mindenki elvégezze a feladatát, találkozzon a kollegáival, beszélgessen szakmai és magánéleti kérdésekről. A kétezres évek jelentős változásokat hoztak a munkahelyek tekintetében is. 

I Az élettempó jelentősen felgyorsult, az új technikák személytelenebbé tették a kapcsolatokat, 

a világjárvány pedig nemcsak a koronavírust, hanem a home office-t is elterjesztette.

A nyitott, nagy légterű irodák, amik eredetileg a könnyebb kapcsolattartást és a hatékony információáramlást szolgálnák, elhozták a paravánok és fülhallgatók világát.

A stresszes munkanapok, az állandó multi-tasking, a növekvő elvárások, a fokozott teljesítménykényszer, a napi 8-10 óra egy helyben ülés minden egyes nap kihívás elé állítja a munkavállalókat.

A számítógép előtt töltött, hosszú – sokszor feszültséggel teli – órák egyenes utat jelentenek a 

I testi fájdalmak, rossz közérzet, csökkenő teljesítmény és növekvő stressz irányába.

Az utóbbi évtizedekben világszerte megsokszorozódott a degeneratív gerincbetegségek száma. Évről évre egyre több időt töltünk az iskolapadban, az irodában, az autóban, a tömegközlekedésben – egy átlagember ma több mint 11 órát tölt ülve. 

Mivel a jógaoktató akkor találkozik a vendégeivel, amikor a gerincük tünetileg még nem beteg, 

I nagy szerepe lehet a megelőzésben, 

hogy később se alakuljanak ki betegségek, amik világszerte egyre több embert érintenek, egyre fiatalabb korban. 

A jógának emellett komoly hatása van a mentális egészség fejlesztésére is. A helyes légzéstechnika és a relaxáció stresszoldó hatása hatékony kiegészítői a fizikai testtel való munkának.

Ezek után talán már nem is olyan meglepő, hogy 

hogyan kerül a jóga az irodába.

Munkahelyi és home office ergonómia ide vagy oda, akárhogyan is végzem a munkám, örömmel vagy gondterhelten, a testem időnként akkor is jelez, hogy 

I állj fel és mozogj

Nagyon hasznos az úszás, sokaknak áldás lehet a futás, de kiváló csapat- és küzdősportok is vannak, sőt, a tánc vagy egy egyszerű séta is remek választás lehet. Az irodában pedig akár 5-10 perc rendszeres mozgással is sokat tehetünk az egészségünkért. 

Ha a munkahely biztosítja az irodában a reggeli, ebédidő alatti vagy munka utáni jógagyakorlás lehetőségét, sokat tesz azért, hogy a munkavállalók ne csak fizikailag, de szellemileg és mentálisan is jól érezzék magukat.

S amíg egy vállalati sport- vagy egészségnap megszervezése jelentős időt, energiát és anyagi ráfordítást igényel, addig a munkahelyi jógához mindössze egy felkészült oktató, egy alkalmas helyiség és matrac szükséges. 

Jógázni kortól és nemtől függetlenül lehet, és a munkáltatónak sem kell nagy befektetéssel számolnia.

A munkavállalók jólléte és megelégedettsége mindeközben pozitívan hat a társas kapcsolatokra, javul a munkahelyi légkör. A jóga

I nemcsak a munkavállalói egészségi állapotára van jó hatással, hanem közösségépítő erővel is bír.

Egy vállalat számos wellbeing programja szolgálhatja az alkalmazottai jóllétét. Az irodában biztosított jógafoglalkozás megszervezése egyszerű, kis ráfordítást igényel, és legalább annyira előnyös a munkáltatóknak, mint az alkalmazottaknak.

Összefoglalva a munkahelyi jóga pozitív hatásait a munkáltató számára, a munkahelyi jóga előnyei:

  • javul a munkavállalók egészsége,
  • kevesebbet hiányoznak és vannak távol,
  • munkájukat hatékonyabban, kreatívabban és magasabb színvonalon végzik,
  • nő a munkateljesítményük,
  • fejlődik a stresszkezelő képességük,
  • nő a munkavállalói megelégedettség és elkötelezettség,
  • megerősödnek a munkakapcsolatok,
  • javul a munkahelyi légkör és
  • vonzóbbá válik a munkahely.

Kapcsolat

Kérdésed van?

Lépj velem kapcsolatba: