Íme néhány jógatípus:
- hatha jóga
A hatha jóga egy népszerű irányzat, kezdők számára is kimondottan ajánlott, mert könnyen elsajátíthatók azok a mozdulatok, amiken még több éves gyakorlás után is lehet finomítani.
A jógastílus neve a “ha” (Nap) és “tha” (Hold) szavakból tevődik össze, ami arra utal, hogy kiegyenlíti a Nap (férfi) és Hold (női) jellegű, aktív és passzív jellegű energiákat a testben.
A különböző testtartások és egyensúly gyakorlatok mellett itt megismerkedhetsz a helyes légzéstechnikával, a relaxációval, és belekóstolhatsz a meditációba is.
- gerincjóga
A gerincjóga gyakorlatok egyszerűek, könnyen végrehajthatók és biztonságosak. A gerincjóga ötvözi a hatha jóga gyakorlatait a modern gerincterápiás ismeretekkel, precíz anatómiai alapokra építve. Célja a test egészségének helyreállítása, a helyes testtartás és légzés elsajátítása, a testtudat fejlesztése, a feszültség oldása. Fontos szerepe lehet a gerincbetegségek megelőzésében, és az ülő életmóddal járó negatív hatások kompenzálásában.
- flow vagy vinyásza jóga
A flow egy dinamikus jógatípus, egy szabad áramlás egyik testhelyzetből a másikba. A légzés és mozgás összhangja itt a különböző gyakorlatok összefűzött sorozatában valósul meg, egyfajta mozgó meditációban.
Hasznos, ha már ismered az alap jógapózokat, mert ezen az órán nem a testtartás beállítása, hanem az áramlás van a középpontban, és ez az óra némi fizikai felkészültséget is igényel. Kezdők számára ezért kihívást jelenthet.
- Iyengar jóga
Az Iyengar jóga több eszközt is használ a mozdulatok könnyebb kivitelezése érdekében, tempója pedig lassabb, kiegyensúlyozottabb. A pózok hosszabb ideig történő kitartásának köszönhetően jut idő a részletekre, a testtartások tűpontos beállítására. A flow jógával szemben a hangsúly ebben a jógatípusban nem a dinamikus áramláson, hanem a pózok biztonságos és pontos kivitelezésén van. Ez az irányzat B. K. S Iyengar jógamester nevéhez köthető, és kezdők számára is ajánlott.
- astanga jóga
Az astanga jóga egy haladó irányzat, egy erősebb fizikai gyakorlás, ezért kezdőknek nem ajánlott. Az astanga kötött gyakorlatsorokkal dolgozik, azaz minden egyes órán ugyanazok a pózok következnek ugyanabban a sorrendben.
Az astanga jógának hat, eltérő nehézségű gyakorlatsora van, ez biztosítja az egyes szintekről való továbblépést.
- Bikram vagy hot jóga
A jóga gyakorlása során lehetőség van a test belső hőjének a növelésére. A Bikram jóga másfelől közelít, itt a külső környezetet melegítik: a meghatározott sorrendű gyakorlatokat 40 fokra felfűtött teremben végzik. Az irányzat a megalapítójáról, Bikram Choudhury-ről kapta a nevét.
- kundalini jóga
A kundalini jóga ötvözi a fizikai és a spirituális gyakorlást, célja a gerinc alsó részétől induló kundalini energia felébresztése és aktiválása. Az intenzív légzéstechnikát, a mantrázást és a meditációt használják a magasabb tudatosság elérése érdekében, és itt is megtalálhatók a hosszabb ideig kitartott pózok.
- Yin jóga
A yin egy lassabb jógagyakorlás, hosszabb ideig kitartott testhelyzetekkel. A hangsúly az elengedésen és a passzivitáson van, ami egy mélyebb, meditatív állapotot tesz lehetővé. A lassú kilégzések segítik, hogy több percen keresztül is benne tudj maradni a pózokban, és kioldd a testben mélyen rejlő fesztültségeket.