Jógavilág
Könyvajánló

Ebben a részben az olvasásra buzdítalak, mert hiszem és vallom, hogy minden jó könyv hozzánk ad, és többek leszünk általa. A tudás hatalom, tartja a mondás. Az elmélet mellett azonban legalább olyan fontos a gyakorlat, mert

I az igazi érték az alkalmazott tudás. 

Az olvasás mindenkinek másfajta élmény. Számomra ajándék, ha egy meleg tea mellett, tökéletes kényelemben elhelyezkedve, néhány órára kettesben lehetek egy igazi könyvvel. Persze sokat olvasok képernyőn is, de egy jó könyvvel bekuckózni, érezve a papír finom illatát – az egészen más. 

Könyvajánlómban elsősorban a jóga mint életmód témában ajánlok Neked könyveket, mert úgy vélem, hogy a jógapózokat nem könyvekből kell megtanulni. Sokat fejlődhetsz viszont azáltal, hogy 

I elsajátítod azt a fajta szemléletet és hozzáállást, 

amivel örömtelivé, hatékonnyá, eredményessé és élvezetessé válik a jógagyakorlásod. 

Mivel a 108-as számnak különleges jelentősége van a jógában, 18 könyvet választottam az ajánlómba. Ha nem is 108, de 18 szemléletformáló könyvvel kívánok Neked kellemes olvasást, sok hasznos felismerést és eredményes fejlődést!

B.K.S Iyengar  A jóga fája

Dalai Láma  A boldogság művészete

Eckhart Tolle  A most hatalma

Jon Kabat-Zinn Bárhová mész, ott vagy 

B.K.S Iyengar  Az élet új megvilágításban

Eckhart Tolle  Új Föld

Selvarajan Yesudian és Haich Erzsébet  Sport és jóga

Buda László  Mit üzen a tested?

James Nestor Lélegzet

Vishen Lakhiani  A csodálatos elme kódja

Buda László  Mit üzen a lelked?

Maheshwarananda  Jóga gyerekekkel

Csíki Mariann  Jóga a boldog gyerekkorért

Szögyal Rinpocse  Tibeti könyv életről és halálról

Stephen Parker  Az út megtisztítása

B.K.S Iyengar  Patanjali jóga szútrái új megvilágításban

Szvámi Sivánanda Rádhá   Hatha jóga a rejtett nyelv

Wichmann Anna Együnk több zöldséget

Eckhart Tolle  A most hatalma

Erre a kötetre egy pici boltban találtam rá, amikor éppen egy könyvet vettem át. Mágnesként vonzott a címe, egyszerűen nem tudtam levenni róla a szemem. Elolvastam, és Domján László előadásában is meghallgattam, mindkettőt szívből ajánlom. Ez a könyv kinyitja a szemed, segít meglátni a világot, hogy boldogan rácsodálkozz arra, ami mellett eddig lehet, hogy elmentél. Az itt és most ereje, szabadsága és öröme, a hétköznapok csodája van minden sorában, Eckhardt Tolle kedves, közvetlen stílusában. 

„Én az emberi tudatosság mélyreható átváltozásáról beszélek. Nem úgy mint egy messzi jövőbeni lehetőségről, hanem valamiről, ami most elérhető – nem számít, ki vagy és hol élsz. Láthatóvá válik, miként szabadíthatod fel magad az elme fogságából, és hogyan léphetsz be a tudatosság eme megvilágosodott állapotába, s milyen módon tarthatod ezt fenn a mindennapi életedben”.

Eckhart Tolle  Új Föld

A kedvenc könyvem. Évente egyszer újraolvasós, akár az Igazából szerelem karácsonykor. Eckhart Tollét élőben is hallhattam, s az estjének egyik bevezető mondata, kérdése, ahogy ott hangsúlyozta, azóta is többször bevillan a hétköznapok során: Is your attention fully in the present moment? A könyv erről a jelenlétről, az “itt és most”-ról szól, a tudatosságról, a belső tágasságról, az ébredésről, az élet céljáról, magáról a létezésről. Példaként számos általános viselkedésmód, reakció és életérzés jelenik meg a kötetben, és több hasznos gyakorlatot is kipróbálhatunk, amik mind azt szolgálják, hogy tégy jót és légy jól.

„Az igazi kapcsolatban nincs semmiféle akarás, csak a másik személy felé áramló, nyílt, élénk figyelem. Ez az éber figyelem a jelenlét. Ez a hiteles kapcsolat előfeltétele”.          

„Ha belül a jelen pillanatra hangolódsz, akkor tudatod megnyílik, és összhangba hozza ezt az egésszel, aminek a jelen pillanat szerves része. Ezt követően már az egész, az élet teljessége cselekszik rajtad keresztül”          

Jon Kabat-Zinn  Bárhová mész, ott vagy 

A éber figyelmen alapuló stresszcsökkentő tréning világszerte népszerű kidolgozója ezúttal az éberségmeditáció gyakorlásához ad olyan útmutatást, amit a hétköznapjainkba is könnyen beiktathatunk. Segít áthangolódni robotpilóta üzemmódból a létezés örömteli állapotába, a tevésből egyszerűen csak a „levés”-be, a jelen pillanat teljes átélésébe.

Kezdőknek és tapasztaltabb gyakorlóknak egyaránt hasznos olvasmány, könnyen befogadható, élvezetes stílusban megírt, gondolatébresztő, inspiráló, gyakorlásra ösztönző kötet.

„Bárhová mész, te ott vagy. A saját életed az, ami kibontakozik előtted”

Stephen Parker  Az út megtisztítása

Ez a könyv a jógik évezredes tapasztalásainak és a modern tudományos kutatásoknak az ötvözete, ahogy az alcíme is utal rá: „A jóga tiszta és örömteli elméhez vezető útja: Patandzsali, idegtudomány és az érzelmek”. A meditáció mellett olvashatsz benne a jáma és nijáma elvekről, az ászanákról és a légzésről, találsz benne ábrákat és táblázatokat, gyakorlati útmutatót és kézikönyv egyben.

„Elménk és szívünk megtisztítása nélkülözhetetlen feltétele annak, hogy mélyre jussunk a meditációban és kitárjuk a magasabb tudat kapuit”

B.K.S Iyengar  Patanjali jóga szútrái új megvilágításban

A jóga alapművének számító jóga szútrák, a Patandzsali nevéhez köthető 196 aforizma értelmezése az egyik legnagyobb jógamester, B.K. S. Iyengar által. A jóga szútrákat megismerni önmagukban is érdekes olvasmány, ez a kötet ezen felül a tapasztalt mester gondolataival további új szempontokat kínál a teljesebb megértéshez. A könyv tartalmazza az eredeti szöveget, a fordítást és a kiegészítő magyarázatokat

„Minden egyes szútra magában hordozza a gyakorlást, ugyanúgy, mint a gyakorlás mögött a filozófiát … amit a gyakorlók követhetnek az életben”

B.K.S Iyengar  Az élet új megvilágításban

B.K. S. Iyengar jógamester hatalmas tudása, kitartó, alázatos gyakorlása és önzetlen segítőkészsége írásaiban is megnyilvánul, szinte érezni a mester szeretetteljes jelenlétét a sorok olvasása közben. Ebben a könyvben arról ír, a jóga hogyan képes átalakítani az életünket, saját életéből vett példákkal színesítve. Elmélet és gyakorlat, jógafilozófia és praktikus tanácsok az ászanázáshoz egyaránt helyet kaptak a kötetben. 

 „A jóga egyszerre kínál megértést és cselekvési tervet, mégpedig mindenhol, minden embernek, minden korban. A jógáról nem lehet prédikálni, nem lehet rá megtéríteni senkit. Csak alkalmazni lehet, és az a siker, amelyet a világ minden táján történő alkalmazásából látunk, nem az ügyes értékesítés bizonyítéka, hanem a gyakorlati hatékonyságáé és a nagyszerű törekvéseké, melyek az egész emberiség közös javai”.

B.K.S Iyengar  A jóga fája

Ezt a könyvet többek között azért tettem be ebbe a válogatásba, mert a gyerekjóga oktatóképzésen volt tananyag, és ez volt az első jógaelméleti könyvem. B. K. S Iyengar a jóga 8 elemét a fa részeiként írja le, indulva a jáma elvektől, azaz a fa gyökereitől, eljutva a szamádhi állapotáig, a jóga fájának gyümölcséig. De foglalkozik olyan hétköznapi témákkal is, mint például az egészség vagy a családi élet. A nagyszerű gondolatok mellett a mester minden művében találhatsz olyan sorokat, amiket azonnal alkalmazni is tudsz, és fejlesztheted általa a gyakorlásod.

„A jóga szilárdságot ad a testnek, világosságot az értelemnek és tisztaságot a szívnek”.

Selvarajan Yesudian és Haich Erzsébet   Sport és jóga

A jógával kapcsolatos könyvajánlóból már csak azért sem hiányozhat ez a kötet, mert Selvarajan Yesudian és Haich Erzsébet nevéhez fűződik az első hazai jógaiskola megalapítása. Yesudian egy keresztény, jómódú, dél-indiai családból származott, és azért jött a magyar fővárosba, hogy az orvosi egyetemen tanuljon. Itt ismerkedett meg Erzsébettel, akivel 1941-ben megjelentették könyvüket, és még ugyanebben az évben létrehozták Európa első jógaiskoláját Budapesten.

A Sport és jóga az első magyar jógakönyvek egyike, aminek sikerét jól jelzi, hogy az első kiadás 5 ezer példánya 3 hónap alatt elfogyott, és a kötet 1,5 éven belül eljutott a kilencedik kiadásig (!).

A könyv egy átfogó képet ad a hatha jógáról, külön figyelmet szentelve az egészségnek, s benne a helyes légzésnek. Elméleti háttér, sok-sok tapasztalat, tanács, javaslat és a fekete-fehér fényképekkel illusztrált jógapózok bemutatása mellett egy 21 hetes jógagyakorlási útmutatót is tartalmaz.

 „A jóga célja, hogy minden emberből kihozza és kibontakozásra bírja a saját értékeit, hogy azokat a hatalmas szellemi és lelki kincseket, melyek minden emberben benne rejtőznek, de amelyeket a helytelen nevelés, a helytelen szempontok, a kishitűség és önbizalomhiány belefojtottak, gátlások, félelmek alá temettek, kiszabadítsa, aktívvá tegye, hogy minden ember megtalálja a lelki felszabadulást, önmagába vetett hitét és ennek feltétlen következményét: testi egészségét”. 

Buda László  Mit üzen a tested?

Első látásra ennek a könyvnek vajmi kevés köze van a jógához. A jóga azonban a tudatosságot fejleszti, aminek fontos része a testtudat. Ha megkérdezzük önmagunkat, vajon ismerjük-e kellően a testünket, hallgatunk-e a jelzéseire, vagy csak akkor fordulunk felé igazán, ha valami elromlik benne, az őszinte válasz sokszor az, hogy nem. Nem ismerjük a testünket, és nem figyelünk rá eléggé. Az egészség sokszor még az értékeink listájára sem kerül fel, mert az olyan evidens és természetes, hogy van. S ha teljesen egészségesek is vagyunk, bizonyára akkor is akad olyan testrészünk, amit kevésbé vagy egyáltalán nem szeretünk. 

Buda László segít értelmezni, megfejteni a test üzeneteit, és a könyv végén választ ad a címben feltett kérdésre is. Az általa kifejlesztett szomatodráma módszer pedig (megj.: kipróbáltam, és előszeretettel ajánlom) egy jó lehetőség arra, hogy sikeres kódfejtővé válhass. 

„Te ismered legjobban a testedet, te vagy a leghozzáértőbb ember… A sablonoktól igyekezz eljutni a személyes, csak neked szóló üzenetek megfejtéséig. Fogadd el magad olyankor is, amikor nem sikerül minden elsőre, maradj benne ebben a kalandban annak ellenére is, hogy esetleg elbizonytalanodsz, vagy akár kétségbeesel időnként. Erősítsd meg és tartsd fenn a kíváncsiságodat, a bátorságodat és a hitedet” 

Buda László  Mit üzen a lelked?

A Mit üzen a tested? folytatása az önelfogadás, az önszeretet és az öngyógyítás gyakorlatáról szól. Arról, hogy hogyan fordulunk önmagunk ellen, és hogyan találhatunk vissza a tiszta forrásunkhoz, elfogadva azt, akik vagyunk. Hogyan kapcsolódik mindez a jógához? A fizikai gyakorlás során, amikor próbálod helyesen és egyre jobban végezni a jógapózokat, találkozol a határaiddal. Ha megismered, tiszteled, és szeretettel fordulsz ezen korlátok felé, azok maguktól lazulnak, és hétről hétre, hónapról hónapra többet enged majd a test. 

 „Kezdd el játszani az életet ahelyett, hogy meg akarnád oldani. Táncolj, amíg szól a zene. Bánj jól magaddal, hogy minél többet tudj ajándékozni a környezetednek. Tanulj szeretni – úgy tűnik, ennél nincs fontosabb tananyag” 

Szögyal Rinpocse  Tibeti könyv életről és halálról

Ez a könyv nem kapcsolódik szorosan a jógához, legkevésbé szól a fizikai gyakorlásról, amiért mégis bekerült az ajánlóba, az az, hogy közel hozza a hétköznapokhoz az elmúlás témáját. Szögyal Rinpocse írása nem könnyű olvasmány, mert kendőzetlenül ír a halálról, és a könyv második felében részletesen bemutatja a haldoklás folyamatát. De ugyanúgy szól ez a könyv az embertársainkkal való együttérzésről, a szeretteinkkel való törődés fontosságáról, a meditációról és az élet valódi értelméről. A leírásokat a szerző gyerekkoráról és tanítójának életéről szóló történetek színesítik.

„A modern világban dolgoznunk kell, meg kell keresnünk a kenyerünket, de nem szabad belebonyolódnunk egy „tíz perc múlva öt óra, rohannom kell”-létbe, ahol semmiféle elképzelésünk sincs az élet mélyebb értelméről. Az a feladatunk, hogy egyensúlyt találjunk, ráleljünk a középútra, és főleg ne hajszoljuk túl magunkat, hanem tanuljuk meg egyre jobban leegyszerűsíteni az életünket. A mai életben a boldogság kulcsa az egyszerűség             

„Mi lehetne dermesztőbb kritikája a mai világnak, mint az a tény, hogy a legtöbb ember úgy hal meg, hogy nem készült fel a halálra, mint ahogy úgy is élt, hogy nem készült fel az életre.”   

Csíki Mariann  Jóga a boldog gyerekkorért

Csíki Mariann közel hozta a gyerekekhez a jógát, és azt tanítja, hogyan válhat ez az örömteli, játékos mozgás a gyermekek fejlesztésének eszközévé. Az egészség megőrzése mellett nagy hangsúlyt fektet az érzelmi intelligencia fejlesztésére, a kapcsolódási lehetőségek megteremtésére.

Ebben a könyvben 108 jógapóz szerepel fényképekkel, leírásokkal, javaslatokkal gyermekeknek, szülőknek és pedagógusoknak, hogy a gyakorlatokat otthon, bölcsődékben, óvodákban és iskolákban is könnyedén el lehessen végezni. 

„Amikor jógázunk, akkor a legjobbat tesszük magunkkal, az egész lényünkkel, az érzéseinkkel, a testünkkel, a fejünk búbjától a kislábujjunkig”

Szvámi Sivánanda Rádhá  Hatha jóga a rejtett nyelv

Ha már ászanázol egy ideje, és kíváncsi vagy az egyes pózok mélyebb tartalmára, szimbolikus jelentésére, ez a könyv érdekes szempontokkal gazdagíthatja a gyakorlásod. Ha szeretnéd megtapasztalni, milyen a Te ászanád, elgondolkodtató kérdéseket is kapsz többek között az olyan pózok megéléséhez, mint a hegytartás, fejenállás, gyertya, háromszögtartás, eke és fa  tartás, hal póz, kobra, teknős, vagy a sas póz.

„A hatha jóga gyakorlásán, valamint az ászanák szimbolikus jelentésében való elmélyedésen keresztül megszületik a test feletti uralom, ez pedig az érzelmek és az elme feletti uralmat is segít kialakítani”.

Dalai Láma  A boldogság művészete

Ez a könyv nem egy klasszikus egybefüggő írás, hanem egy-egy gondolat minden napra a XIV. Dalai Láma írásaiból válogatva. Kellemes kikapcsolódás lehet felütni valahol a kötetet, vagy sorban haladva napról napra értelmezni a bölcs tanításokat. Hétköznapi témákról, praktikus útmutatásokkal kínál bepillantást a buddhista gondolkodásba.

„Minden embernek feladata és felelőssége, hogy a földlakók egész közösségét jó irányba vezesse”

Maheshwarananda  Jóga gyerekekkel

Gyerekjóga oktatóként nagyszerű érzés megszerettetni a gyerekekkel a jógát, felkelteni az érdeklődésüket, és látni a folyamatos fejlődésüket Ez a kötet nagyszerűen közelít a gyerekek felé, játékosan, az életkoruknak megfelelően vezeti őket a jóga útján, csecsemőkortól egészen az iskoláskor végéig. A könyv első néhány oldala a gyermekek testi és lelki fejlődését mutatja be, majd korosztályonként és témánként következnek a gyakorlatok. 

„A korai gyermekkortól ügyelni kell a helyes légzésre, mivel a hibás légzés gyakran betegségek, nyugtalanság és idegesség okozója. Kezdetben a gyerekeket játékosan kell az ászanák gyakorlásában otthonossá tenni. Ászanák egy helyzetben való hosszabb bennenyugvással nem gyakorolhatók 15 éves kor előtt”

Vishen Lakhiani  A csodálatos elme kódja

Egy barátnőm ajánlására kezdtem olvasni ezt a könyvet, ami egy gyakorlati útmutatót ad a saját utad megtalálásához. Számos példa, konkrét történet, és jó néhány feladat, amivel dolgozhatsz, ha „boldog, tudatos és korlátok nélküli életet” szeretnél. Ehhez nem kell mást tenned, mint alkalmazni, azaz a saját életedben megvalósítani azt a 10 törvényt, amin Vishen Lakhiani pontról pontra végigvezet. Az írott anyagot ráadásul online közösség és tartalom is támogatja, kiegészítő gyakorlatokkal, képzésekkel, videókkal. 

„Rohanunk, hogy odaérjünk a munkahelyünkre, amely rendkívül stresszes számunkra. A gyerekeinket eközben idegenekre hagyjuk, majd egész álló nap ott ülünk a képernyő előtt. Ezután megrögzötten edzeni kezdünk, hogy elégessük az előző nap elfogyasztott kalóriákat. Az idős embereket közösségi otthonokba zárjuk, majd aggodalmaskodunk, hogyan viselhetnénk jobban gondjukat. Bogyókat kapkodunk be, hogy ne érezzünk félelmet vagy bármely olyan érzést, amit negatívnak tartunk. Különböző löttyöket fogyasztunk, hogy ébren maradjunk, aztán azért veszünk be tablettát, hogy el tudjunk aludni. Túl sokat eszünk és iszunk – egyrészt azért, mert jóval több áll rendelkezésünkre, mint amire szükségünk van, másrészt pedig azért, mert megnyugtat, amikor kiborít bennünket a stressz…. Kialakult minták, melyeket azért vettünk át – miért is? Hát, mert valamikor jó ötletnek tűntek. Ha ez tudatosul benned, akkor képessé válsz arra, hogy meghaladd és továbbfejleszd ezeket a mintáidat, hiedelmeidet, szokásaidat.

James Nestor  Lélegzet

Egy könyv, ami régi idők elfelejtett tudását hozza vissza, és igazolja jelenkori modern tudományos kutatásokkal. Állj meg és lélegezz! Lassan, kevesebbet, az orrodon keresztül. Ennyi lenne az egész? A csecsemők még birtokában vannak ennek a tudásnak, amit felnőtt korunkra oly sokan elvesztünk, és válik aztán számtalan panaszunk okozójává. Találkozhatsz ebben a könyvben a rágás fontosságával, és olvashatsz arról, hogy az iparilag feldolgozott ételek hogyan vezettek a szánk zsugorodásához, megnehezítve ezzel a helyes légzést. Azt a légzést, amit érdemes lenne már gyerekkortól tanítani, játékosan és kedvesen. 

Mindenki számára hasznos és fontos olvasmány, fogorvosoknak is érdekes oknyomozó riport.

„A légzés a legalapvetőbb biológiai működésünk, ha ezt elolvasod, soha többé nem fogsz ugyanúgy lélegezni”

Wichmann Anna  Együnk több zöldséget

A jógával való foglalatosság, a jóga életmóddá válása előbb-utóbb elvezet egy egészségesebb táplálkozás felé, aminek része a kevesebb hús és több zöldség fogyasztása. Friss alapanyagokból, ízfokozók és tartósítószerek nélkül olyan ételek készíthetők, amikre a testünknek valóban szüksége van. Érdemes kipróbálni a könyvben szereplő félig hús-félig zöldség recepteket, és elkészíteni néhányat a vegetáriánus fogások közül is, mert az ízük meglepően jó, és húsevők számára is abszolút élvezhető. 

Könyvajánló

Mariann

Ha jógázol, vagy most szeretnéd elkezdeni a gyakorlást, fontos a hozzáállásod, hogy miként fordulsz a jóga felé. Ajánlómmal ebben szeretnék a segítségedre lenni, hogy a jóga ne csak a testmozgást, hanem mindazt a gazdagságot jelentse számodra, amit magában rejt.